. .
Logo Forum piłkarskie/sportowe/muzyczne
Forum ogólnotematyczne, sportowe, muzyczne, piłkarskie.
 

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum piłkarskie/sportowe/muzyczne Strona Główna » Kosz
. Hacker Go back
Autor Wiadomość
H@T
Moderator
Moderator

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Nienadzka
spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu: Hacker
Haker (ang. hacker) – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).

Uważanie kogoś za hakera jest wśród innych hakerów i osób identyfikujących się z subkulturą hakerską wyrazem wielkiego szacunku. Jest to jednocześnie określenie całkowicie nieformalne, którego nie można otrzymać w sposób oficjalny. Słownik żargonu hakerskiego Jargon File tworzony przez Erica Raymonda sugeruje, że jedynie inny haker może nadać to miano osobie wcześniej za hakera nieuznawanej.

Stosuje się także odpowiednio skwantyfikowane określenia, np. Perl hacker oznaczające osobę bardzo dobrze znającą język Perl lub security hacker – na określenie wybitnego specjalisty od bezpieczeństwa komputerowego.


Angielskie słowo hacker pochodzi od hack, co znaczy poprawka, drobna modyfikacja. Termin hack wśród studentów Massachusetts Institute of Technology w latach 60. odnosił się do płatanych żartów, takich jak np. owinięcie górującej nad kampusem uniwersyteckim kopuły folią odbijającą promienie świetlne. Aby zasłużyć na to określenie żarty musiały się wyróżniać szczególną pomysłowością i stylem.

Miano hakera nadawali sobie wzajemnie niektórzy członkowie Tech Model Railroad Club (Modelarskiego Klubu Kolejowego) i Artificial Inteligence Laboratory działającego na tej uczelni. Część z nich przeniosła później swoje zainteresowanie na komputery – można ich uważać za pierwowzór dzisiejszych hakerów.

Technologia

Większość hakerów jest w mniejszym lub większym stopniu związana z kulturą hakerską, jednak bycie hackerem oznacza przede wszystkim wysokie umiejętności techniczne.

Nie wszystkie środowiska komputerowe są w równym stopniu podatne na hakowanie. Wiele środowisk, szczególnie często tych szczególnie "przyjaznych dla użytkownika", bardzo utrudnia wejście do środka, żeby zobaczyć co tak naprawdę się dzieje, czy wprowadzenie ciekawych i użytecznych modyfikacji i obserwację ich skutków.

Wiele systemów operacyjnych (np. Microsoft Windows) nie zawiera domyślnie nawet tak podstawowego narzędzia jak kompilator czy użyteczny dla zastosowań programistycznych edytor tekstu. Hakerów z tego powodu spotyka się dużo częściej wśród użytkowników systemów uniksowych, szczególnie systemów Open Source takich jak Linux, choć również zamknięte uniksy zwykle są bardzo przyjazne dla programisty.

Najpopularniejszymi językami programowania wśród hakerów są te, które umożliwiają szybkie stworzenie interesujących i użytecznych programów, i dają programiście bardzo dużą kontrolę nad programem. Do takich języków należą C (współcześnie również C++) i Perl, oraz wiele nowych języków interpretowanych (Python, PHP, Ruby itd.), zaś wręcz przysłowiowo znienawidzony przez hakerów jest COBOL.

Hakerzy używają głównie Wolnego Oprogramowania. Wolne Oprogramowanie dostarcza im dużo więcej kontroli nad systemem, niż mieliby w przypadku zamkniętych systemów, a także nie ogranicza im możliwości dzielenia się zmianami i poprawkami, które wprowadzą.

Kultura i społeczność hakerów

Hakerzy nigdy nie mieli instytucji, które unifikowałyby całą ich społeczność, choć Internet przyniósł wiele kanałów, które zwiększają stopień jej integracji. Specyficzne dla społeczności cechy rozpowszechniają się jedynie przez kontakt pomiędzy poszczególnymi grupami, tak więc czasami element kultury hakerskiej powszechny w jednej części środowiska jest rzadko spotykany w innej.

Istnieje też drugi mechanizm rozpowszechniania cech kultury hakerskiej - konwergencja. W kulturze hakerskiej, będącej właściwie swoistą subkulturą jednymi z najważniejszych wartości są umiejętności techniczne i technika sama w sobie, jednak wartościami, które scalają społeczność hakerów to przede wszystkim ruchy wolnościowe, mi.in ruch na rzecz wolnego oprogramowania i późniejszy ruch na rzecz dostępności kodu źródlowego. Ponieważ technologie informacyjne rozwijane są we wszystkich miejscach jednocześnie, te same wytwory kultury hakerskiej mogą się niezależnie rozprzestrzeniać w wielu autonomicznych społecznościach. Taki charakter miało rozpowszechnienie się m.in. Linuksa, Perla czy Open Source - rozpowszechniały się one jednocześnie wśród wielu hakerów i ich lokalnych środowisk, ze względu na swój bardzo korzystny wpływ na możliwości hackowania, a nie ze względu na wpływ centralnych instytucji.

Według Manuela Castellsa, twórcy trzytomowego dzieła poświęconego społeczeństwu informacyjnemu pt. The Age of Information kultura hakerska opiera się przede wszystkim na kulturze technomerytokratycznej, która z kolei opiera się na podnoszeniu kwalifikacji technicznych. Podnoszone kwalifikacje techniczne z kolei pozwalają na ciągłe dzielenie się wiedzą związaną z dostępnością do kodu źródłowego.

Jedną z naczelnych wartości w środowisku hakerów według Castellsa jest wolność - w trzech wymiarach:

* wolność tworzenia
* wolność w dostępie do wiedzy
* wolność form dzielenia się wiedzą

Castells kulturę hakerów określa także jako kulturę daru.

Drugą z istotnych wartości jest uznanie, prestiż jaki może zyskać haker w środowisku poprzez udostępnianie własnych nowatorskich programów, czy rozwiązań w istniejących juz programach. Prestiż wynikający z twórczego wykorzystania wiedzy dla tworzenia nowych technologii i dzielenia się z nimi, jest podstawą do budowania autorytetu w środowisku hakerów. Formalne wykształcenie natomiast nie przekłada się na uznanie hakerów, większość z nich to jednak studenci, szczególnie kierunków technicznych i nauk ścisłych.

Mimo, iż hakerzy mają możliwość spotykania się poza internetem, najczęściej interakcje między nimi mają charakter wirtualny. Komunikacja także ma charakter nieformalny, dlatego też nie uzywają oni imion i nazwisk, tworząc swoją tożsamość wokół stworzonych przez siebie nicków.

Żargon hakerów

Hakerzy posługują się specyficznym, do pewnego stopnia hermetycznym językiem. W Polsce jest to zwykle mieszanina polskiego, angielskiego, słownictwa technicznego i słów typowych dla kultury hakerskiej.

Eric Raymond redaguje Jargon File, angielskojęzyczny słownik żargonu hakerów. Nie istnieje jak na razie tego typu opracowanie dla polskiego żargonu hakerskiego.

Używanie żargonu jest dla hakerów koniecznością, ponieważ muszą się oni efektywnie komunikować w wielu tematach, które nie są obecne w głównym nurcie języka, choćby ze względu na ich nowość. Dotyczy to nie tylko słów ściśle technicznych, lecz również mniej technicznych określeń, które jednak są dużo krótsze i precyzyjniejsze od tych udostępnianych przez tradycyjne formy języka, takich np. BOFH (dosłownie bastard operator from hell, czyli administrator-drań z piekła w znaczeniu administrator o bardzo niskim poziomie tolerancji na błędy i głupotę użytkowników), trywialne (w sensie bez potencjału do hackowania, nie zasługujące na zainteresowanie - widać tu odniesienie do żargonu matematycznego), czy thinko (w znaczeniu błąd spowodowany chwilowym zaburzeniem procesów myślowych, który jest potem oczywisty dla osoby która go popełniła, od think - myśleć przez analogię do typo - literówka spowodowana nieuważnym pisaniem na klawiaturze).

Emblemat hakerów

W październiku 2003 roku Eric Raymond zaproponował emblemat hakerski: szybowiec z Game of Life (ang. gra w życie). Został on bez większych głosów sprzeciwu zaakceptowany przez społeczność, chociaż część hakerów uważa, że społeczność nie powinna mieć godła jako takiego.

Znaczący hakerzy

* Daniel J. Bernstein
* Seymour Cray
* Bill Joy
* Rob Pike
* Joe Postel
* Eric Raymond
* Dennis Ritchie
* Richard Stallman
* Ken Thompson
* Linus Torvalds
* Larry Wall
* Steve Wozniak
* Michał Zalewski

Słowo haker w mediach

Znaczenie słowa "haker" zostało przeinaczone w mediach. Media powszechnie używają go wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem "crackingu", a osoby łamiące te zabezpieczenia mianem "crackerów".

Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo wysokich umiejętności technicznych, można więc powiedzieć, że część crackerów stanowią hakerzy. Dotyczy to zwłaszcza łamania zabezpieczeń w oprogramowaniu, które wymaga wysokich umiejętności. Crackingiem sieciowym zajmują się jednak również osoby mające bardzo niewielkie pojęcie o komputerach. Wśród hakerów funkcjonuje wiele pogardliwych określeń takich osób, np. script kiddie (dosłownie skryptowy dzieciak - osoba łamiąca zabezpieczenia gotowym programem, nie potrafiąca jednak napisać takiego programu ani nie rozumiejąca nawet w zarysie metody jego działania). Crakerzy są zazwyczaj odrzucani przez subkulturę hakerską.

Dość rozpowszechnione zjawisko określania przez media crackerów mianem "hackerów" jest bardzo źle widziane w środowisku, i jednoznacznie identyfikowane jako poważny błąd. Sama społeczność crakerów pojawiła się na marginesie kultury hakerów i poprzez swoją działalność naraża na utratę reputacji w społeczeństwie samych hakerów. Zdarza się bowiem, że wśród crakerów znajdują się osoby, które poprzez bunt wobec polityki czy korporacji, dokonują spektakularnych akcji sabotażu jak np. przejęcie kontroli nad brytyjskim satelitą w 2004 roku, co kłóci się z etyką hakerską, która sprzeciwia się cyberprzestępczości.

W Polsce w mediach pojęcie hakera pojawiło się wcześniej niż publikacje naukowe dotyczące kultury hakerskiej, dlatego też najczęściej jest ono używane w kontekście działań nielegalnych.

Post został pochwalony 0 razy
H@T
Moderator
Moderator

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Nienadzka
spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
Ja sie ucze Hackowac i robic programy bo informatyka to jest muj hobby i dlamnie za kilka lat tylko koputerami bedziemy sie obsogowiwac

Post został pochwalony 0 razy
BarcaFan
U-21
U-21

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 667
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
no to ja bylem w bledzie bo tez myslalem ze hacker lamie prawo a tu taka niespodzianka

Post został pochwalony 0 razy
*Kedar*
Administrator
Administrator

Dołączył: 02 Paź 2006
Posty: 1492
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
No ciekawy temat, może H@T kiedyś zostaniesz hackerem? No tylko żebyś do mojego kochanego kompa się nie włamał Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
H@T
Moderator
Moderator

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Nienadzka
spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
Poniżej znajdują się opisy hakerów, zarówno czarnych, jak i białych kapeluszy.

black hat:

HACK.plKevin David Mitnick (ur. 6 sierpnia 1963 roku w Van Nuts, Kalifornia) - jeden z najbardziej znanych komputerowych włamywaczy. Za swoje przestępstwa został skazany na wieloletnie pozbawienie wolności. 15 lutego 1995 roku FBI przy pomocy dziennikarza komputerowego Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury aresztowało go. Został oskarżony o włamanie na terenie USA do kilku ważnych systemów komputerowych. Nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania korzyści materialnych z crackingu. Po aresztowaniu Mitnick spędził w areszcie cztery i pół roku przed wydaniem wyroku. Przetrzymywano go w całkowitej izolacji, o czym żartował: żebym nie mógł zainicjować zmasowanego ataku nuklearnego z więziennego aparatu telefonicznego. Wielu ludzi uznało go za bohatera walczącego z bezwzględnymi korporacjami, co zaowocowało stworzeniem ruchu Free Kevin. Zakończył odbywanie wyroku w styczniu 2002 roku, ale zakaz używania Internetu obejmował go do 21 stycznia 2003. Wieczorem 21 stycznia 2003 roku, w telewizyjnym programie na żywo The Screen Savers w Tech TV Mitnick po raz pierwszy od uwolnienia wszedł na stronę internetową. Był to blog jego dziewczyny. Obecnie Mitnick pracuje jako konsultant oraz prezes spółki Defensive Thinking zajmującej się bezpieczeństwem komputerów.


HACK.plTsutomu Shimomura - ekspert w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych. Razem z dziennikarzem Johnem Markoffem przyczynił się do wytropienia, a później aresztowania przez FBI amerykańskiego hakera Kevina Mitnicka. Dawniej haker, obecnie światowej klasy ekspert bezpieczeństwa komputerowego w finansowanym przez rząd centrum komputerowym w San Diego oraz konsultant FBI i amerykańskich wojsk lotniczych. To on namierzył Mitnicka. Kevin Mitnick ukradł z komputera Shimomury setki plików i programów, m.in. takie, których używa się do łamania kodów bezpieczeństwa komputerów i telefonów komórkowych. Shimomura i Mitnick spotkali się po raz pierwszy na sali sądowej w Raleigh w Północnej Karolinie. Mitnick popatrzyl na Shimomure i powiedzial "Cześć Tsutomu, szanuję twoje umiejetnosci", na co Shimomura symbolicznie uklonil glowe.


HACK.plAnthony Chris Zboralski (ur. 1975 we Francji) - francuski haker, obecnie informatyk, specjalista ds. spraw zabezpieczeń systemowych. Posługiwał się pseudonimami „Taxman” oraz „Frantic”1. Polscy przodkowie Zboralskiego pochodzili z okolic Poznania. W 1994, w wieku 17 lat, posługując się phishingiem dokonywał z terenu Francji nieprzerwanie przez 7 miesięcy wielokrotnych włamań do sieci telekomunikacyjnej FBI w USA, powodując straty wycenione na ponad 250.000 USD 2 3. Włamywał się też w USA do sieci komputerowych m.in. Pentagonu, IBM, Microsoftu, Interpolu, jednak te instytucje nie oskarżyły go o spowodowanie strat.


HACK.plGary McKinnon (urodzony 1966 w Glasgow, Wielka Brytania), znany także pod pseudonimem Solo, jest brytyjskim hakerem oskarżonym o popełnienie "największego włamania do wojskowych systemów komputerowych wszech czasów". 39-letni bezrobotny londyński administrator komputerowy jest oskarżony o włamanie do 97 amerykańskich komputerów wojskowych i NASA w 2001 i 2002. Sieć komputerowa, do której się włamał, obejmuje sieć NASA, Armii Stanów Zjednoczonych, US Navy, Departament Obrony USA, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz jeden komputer należący do Pentagonu. Stany Zjednoczone oszacowały koszty włamania i poprawiania błędów uczynionych przez hakera na 900.000 USD.


HACK.plDan Farmer - powiedziano kiedyś, że bezpieczeństwo w Internecie to pojęcie wewnętrznie sprzeczne. Zachowanie strefy prywatności, odpowiedzialność i ograniczenia w dostępie do informacji — jak się uważa — są technicznie niezgodne z gwałtownie rosnącą siecią publiczną i skomplikowanym oprogramowaniem. Skoro tak jest, to nic dziwnego, że 37-letniego Dana Farmera uważa się powszechnie za czołowego przedstawiciela elitarnego kręgu specjalistów do spraw bezpieczeństwa w Internecie. Jest prawdziwym guru. Za konsultacje pobiera honorarium dochodzące nawet do 5 000 dolarów dziennie i często jest powoływany w charakterze eksperta doradzającego komisjom senackim w sprawie zabezpieczenia federalnych systemów komputerowych. Ale kiedy pojawia się na konferencjach, natychmiast wtapia się w grono hakerów, którzy tłoczą się wokół niego, jakby był gwiazdą rocka. Bo Farmer czuje się najlepiej w tej wąskiej szarej strefie, gdzie spotykają się przeciwności.


HACK.plRobert Tappan Morris - Jest synem szefa informatyków w National Security Agency. W 1988 był doktorantem na wydziale informatyki Uniwersytetu Cornell. Prowadził w tym czasie badania nad błędami w systemami 4 BSD Unix. Korzystając z wykrytych błędów napisał program nazywany dzisiaj robakiem Morrisa, który potrafił mnożyć się w tych systemach. Wirus został uruchomiony 2 listopada 1988. Miał on mnożyc się w ograniczony sposób jednak na wskutek błędu programisty nie zadziałało wbudowane ograniczenie i robak w krótkim czasie praktycznie sparaliżował działanie ówczesnego bardzo jeszcze skromnego Internetu zarażając ponad 6 tysięcy maszyn. Za swój czyn 22 stycznia 1990 został skazany na 3 lata obserwacji sądowej, grzywnę pieniężną 10.000 dolarów, 400 godzin prac społecznych i koszty postępowania sądowego 150.000 dolarów.


HACK.plKevin Paulsen - Określany jako „24-godzinny haker”. Pracował jako asystent programisty, włamując się w celu przetestowania bezpieczeństwa do systemów Pentagonu. Ale po godzinach szalał już na własną rękę — podsłuchiwał prywatne rozmowy aktorek, włamywał się do komputerów wojskowych, podglądał akta procesu FBI przeciwko Ferdynandowi Marcosowi (byłemu prezydentowi Filipin).






HACK.plAgent Steal (Peterson, Justin) - Znany jako Samuel Grossman lub Eric Heinz, Peterson zasłynął z włamania do instytucji przydzielającej kredyty konsumenckie. Po złapaniu wydał swoich znajomych (między innymi słynnego Kevina Poulsena). Później jako tajny agent pracował dla FBI. Dzięki temu udało mu się wyjść na wolność... Ale szybko porzucił pracę tajnego agenta, by znów stanąć po ciemnej stronie. Obecnie mieszka w luksusowym apartamencie w Los Angeles.





HACK.plCap’n Crunch (John Draper) - Ten niezły haker stał się sławny dzięki... umiejętności gwizdania na opakowaniu pieczywa Cap’n Crunch. Potrafił wydawać dźwięk o częstotliwości 2600 herców pozwalający na uzyskanie darmowego połączenia! Na początku lat siedemdziesiątych Draper pomógł Steve’owi Jobs i Steve’owi Wozniakowi — późniejszym twórcom komputera Apple — w zaprojektowaniu niebieskiej skrzynki.






HACK.plEric Steven Raymond (ur. 4 grudnia 1957 w Bostonie w stanie Massachusetts w USA) - amerykański haker i libertarianin, a zarazem jedna z wiodących postaci ruchu open source. Większą część życia spędził w Pensylwanii. Znany jest pod swymi inicjałami ESR. Jest autorem książki "The Cathedral and the Bazaar" i obecnym opiekunem słownika żargonu hakerskiego (Jargon file).






HACK.plHans Hübner - Włamywacz z Berlina Zachodniego, należący do grupy mającej na swym koncie liczne włamania do amerykańskich komputerów. Ale dokonania te nie były tylko zabawą. Grupa, która utrzymywała swą działalność w tajemnicy przed innymi członkami Klubu Komputerowego Chaosu, nawiązała kontakt z Rosjanami z Berlina Zachodniego.




white hat:

HACK.plWilliam N. Joy - powszechnie znany jako Bill Joy (1955-) programista amerykański, jeden z twórców korporacji Sun Microsystems. Ukończył studia zawodowe inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Michigan, a tytuł master uzyskał na wydziale Inżynierii Elektrycznej i Wiedzy Komputerowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W czasie bytności w pracowni CSRG na Berkeley stał się jednym z twórców odmiany Uniksa BSD. Znany jest także jako autor popularnego edytora modalnego vi.




HACK.plJon Postel (ur. 6 sierpnia 1943 – zm. 16 października 1998), pełne nazwisko Jonathan Bruce Postel to jeden z najważniejszych twórców Internetu oraz jeden z najbardziej zasłużonych w historii hakerów. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, uzyskał tytuł bakałarza (BSc) (odpowiednik polskiego licencjatu) w 1966 i magistra nauk przyrodnicznych (MSc) w 1968. W 1974 roku doktoryzował się z informatyki. W czasie swych podyplomowych zajęć u prof. Leonarda Kleinrocka wraz z Vintem Cerfem znalazł się w zespole odpowiedzialnym za sieć Arpanet. Od 1977 roku pracownik Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC).


HACK.plDennis MacAlistair Ritchie (ur. 9 września 1941 w Bronxville w stanie Nowy Jork), haker, jeden z pionierów nowoczesnego programowania. Skończył matematykę i fizykę na Harvardzie. W 1967 rozpoczął pracę dla Bell Telephone Laboratories w Komputerowym Centrum Badań Naukowych, gdzie nadal pracuje. Pracował nad BCPL i ALTRAN, zanim zajął się językiem programowania B i Uniksem.






HACK.plRichard Matthew Stallman – znany haker i jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania, założyciel projektu GNU oraz Free Software Foundation, współtwórca licencji GNU GPL, jeden z twórców wielu kluczowych programów takich jak Emacs, kompilator GCC czy debuger GDB. Ustalił ramy moralne, polityczne i prawne dla ruchu wolnego oprogramowania, jako alternatywy dla programów o zamkniętym kodzie.






HACK.plLinus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) - fiński programista, twórca jądra Linux. Jest członkiem Finlandssvensk, szwedzkojęzycznej społeczności reprezentującej około sześciu procent fińskiej populacji. Uczęszczał na Uniwersytet Helsiński. Stworzył jądro systemu operacyjnego - Linuksa, a wraz z nim zapoczątkował gwałtowny rozwój Wolnego Oprogramowania, które choć istniało znacznie wcześniej, uzyskało solidną podstawę. Sam należy do zwolenników powstałego później ruchu Otwartego Oprogramowania.



HACK.plLarry Wall (ur. 27 września 1954 roku w Los Angeles) - jest powszechnie znanym i poważanym w świecie komputerowym programistą. Jest autorem przede wszystkim języka skryptowego Perl, a także takich programów jak: patch, rn, metaconfig. (patrz: Polecenia systemu operacyjnego Unix).








HACK.plSteve Wozniak (ur. 11 sierpnia 1950 r.) - amerykański wynalazca polskiego pochodzenia. Jeden z dwóch założycieli firmy informatycznej Apple Computer. Ukończył w 1972 Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W latach 1973-1976 pracował w firmie Hewlett-Packard. W 1976 założył wraz ze Stevem Jobsem firmę Apple. Zaprojektował od podstaw pierwszy komputer firmy Apple I, który przeznaczony był do samodzielnego montażu przez użytkownika. Jego różnorodne innowacje stworzyły podstawę pod początkowy sukces firmy. Odszedł z Apple w 1985. W tym samym roku został odznaczony przez prezydenta USA National Medal of Technology.



Ze względu na stosowaną etykę wyróżnia się następujący podział hakerów zabezpieczeń:

black hat ("czarne kapelusze") - są to hakerzy działający na granicy lub poza granicami prawa, nazywani też crackerami. Znalezionych błędów albo nie publikują w ogóle, wykorzystując je w nielegalny sposób, albo publikują od razu w postaci gotowych programów (tzw. exploitów), które mogą zostać użyte przez osoby o niższych umiejętnościach (np. script kiddies). Niektóre osoby kwestionują w tym przypadku użycie słowa "haker", zastępując je wyrazem "cracker".

white hat ("białe kapelusze") - hakerzy działający zupełnie legalnie lub też starający się nie popełniać szkód. Odkryte przez siebie dziury w bezpieczeństwie zwykle podają w formie, w której mogą zostać łatwo załatane przez autorów oprogramowania, lecz trudne do wykorzystania w celu zaszkodzenia komuś (zobacz: full disclosure). Wśród nich często się spotyka audytorów bezpieczeństwa.

grey hat ("szare kapelusze") - hakerzy/crackerzy, którzy przyjmują po części metody działania obu wyżej wymienionych grup

Post został pochwalony 0 razy
*Kedar*
Administrator
Administrator

Dołączył: 02 Paź 2006
Posty: 1492
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
H@T napisał:

HACK.plGary McKinnon (urodzony 1966 w Glasgow, Wielka Brytania), znany także pod pseudonimem Solo, jest brytyjskim hakerem oskarżonym o popełnienie "największego włamania do wojskowych systemów komputerowych wszech czasów". 39-letni bezrobotny londyński administrator komputerowy jest oskarżony o włamanie do 97 amerykańskich komputerów wojskowych i NASA w 2001 i 2002. Sieć komputerowa, do której się włamał, obejmuje sieć NASA, Armii Stanów Zjednoczonych, US Navy, Departament Obrony USA, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz jeden komputer należący do Pentagonu. Stany Zjednoczone oszacowały koszty włamania i poprawiania błędów uczynionych przez hakera na 900.000 USD.


No ten jest niezły, wow!

Post został pochwalony 0 razy
H@T
Moderator
Moderator

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Nienadzka
spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
Ale niezle sa ci hackerzy jak oni to robia rzeby wejsc do banku i pieniondze wzionsc 400 000 w trzy sekundy ale jaja hehh

Post został pochwalony 0 razy
BarcaFan
U-21
U-21

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 667
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
ja to sie teraz boje przed kompem siedziec, po tym poscie o hackerach

Post został pochwalony 0 razy
Faust
Podawacz piłek
Podawacz piłek

Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
Fajne, fajne niemozna.. Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
H@T
Moderator
Moderator

Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 877
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Nienadzka
spacer
Zobacz profil autora
Post Temat postu:
Jak cie to bardzo interesuje to znaczy ze morzesz sie nauczyc
tylko jesli chcesz
wystarczy troszke wolnego czasu
ja o Hackingu w szkole sie nie uczylem ani nikt mnie nie nauczyl znalazem troche w tym interesu i sprubowalem
noi mi sie to spodobalo wienc jak ja moge to i wy mozecie
wystarczy troszke czasu to ja wam mowie
Pozdro

Post został pochwalony 0 razy
Wyświetl posty z ostatnich:   
.
.
.
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum piłkarskie/sportowe/muzyczne Strona Główna » Kosz Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB - Copyright © 2002-2004 the phpBB Group

JustFooty Theme v1.02 (readme) by Jakob Persson / Tesseract Media (copyright © 2004-2005 Jakob Persson)
In cooperation with BeautifulGame.net, forumthemes.org and bbstyles.net
.
. . .